ДАН ШКОЛЕ И ДВЕ ДЕЦЕНИЈЕ ИМЕНА ПОЛИТЕХНИЧКА ШКОЛА / A POLITECHNIKAI ISKOLA KÉT ÉVTIZEDE

ДАН ШКОЛЕ И ДВЕ ДЕЦЕНИЈЕ ИМЕНА ПОЛИТЕХНИЧКА ШКОЛА / A POLITECHNIKAI ISKOLA KÉT ÉVTIZEDE

April 27, 2022 Uncategorized 0

У уторак, 26. априла, у нашој школи обележен је значајан јубилеј – 20 година од имена Политехничка школа.

Свечаност је започела отварањем изложбе радова ученице Мајде Виг (ЛТД 3/11). На овој изложби су представљени њени ликовни радови који су настали на часовима сликарства и графике у претходне три године школовања, различитим техникама: акварел, графика, линорез, цртеж…

У оквиру школске приредбе са разноврсним културно-уметничким програмом, којој су присуствовали многобројни гости, ученицима, наставницима и гостима обратио се и Стеван Бакић, градоначелник Суботице.

Бивши ученици Политехничке школе, Федор Јурић, Иван Шуић, Дамир Грбић, Маја Тривуновић, Рашо Милутиновић, Нора Гастањ и Оливер Вајда, говорили су о средњошколским данима, као и о њиховим професијама којима се данас баве.

Недавно је 16 матураната и два наставника (Наталија Трбовић Тољагић и Срђан Милодановић), у склопу пројекта Путујем и учим који је финансирао Еразмус плус, а под покровитељством националне Фондације Темпус, боравило три седмице у Барселони, па им је директор школе, Исо Планић, уручио доказе о обављеној стручној пракси.

Након тога, музичку тачку су извели Ива Биљански (ГФО 2/7) и Леон Ђурић (ТПА 1/5), а успешна рецитаторка Софија Марић (ТПА 3/5) извела је песму Марије Кнежевић „Почетак картографије”.

За крај, Маћаш Мурењи и суботички Женски омладински хор обрадовали су публику незаборавним мелодијама.

Своје радове у разним техникама на ходницима школе изложили су ученици сва четири разреда у подручју рада Култура, уметност и јавно информисање.

У једној од учионица представљени су и ученички пројекти које су стварали уз наставнике-менторе, а приказаће их и и током Пројектне недеље у Техничкој школи „Иван Сарић”. Постављени су: Мобилни трон, Отворени музеј, Интерактивни сувенир, Холограмска презентација, Човек са светлећим умом, ПЕТ башта, Жива слика.

A POLITECHNIKAI ISKOLA KÉT ÉVTIZEDE

Április 26-án, kedden fontos jubileumot ünnepeltünk – intézményünk húsz éve viseli a Politechnikai Iskola nevet.

Az ünnepség a Majda Vig tanulónk (LTD 3/11) alkotásaiból rendezett kiállítás megnyitójával vette kezdetét. A kiállított akvarellek,  grafikák, linómetszetek és rajzok festészet és grafika órákon készültek az elmúlt három tanév folyamán.

A gazdag jubileumi program keretében az iskola tanulói is felléptek megcsillogtatva sokrétű tehetségüket. Az ünnepségen jelen volt Stevan Bakić, Szabadka polgármestere is, aki felszólalásában üdvözölte a jelenlevő vendégeket, tanulókat és tanárokat, valamint méltatta a tanintézmény eddigi sikeres munkáját.

A Politechnikai Iskola egykori tanulói, Fedor Jurić, Ivan Šuić, Damir Grbić, Maja Trivunović, Rašo Milutinović, Nora Gastanj és Oliver Vajda a középiskolában töltött napokról meséltek, és beszámoltak arról is, mivel foglalkoznak jelenleg.

A közelmúltban iskolánk 18 tanulója és két tanára (Natalija Trbović Toljagić és Srđan Milodanović) az Erasmus+ program által támogatott, és a Tempus Közalapítvány védnöksége alatt megvalósult, Utazom és tanulok elnevezésű projekt keretében három hetet töltött Barcelónában. Iskolánk igazgatója, Iso Planić ez alkalomból átadta nekik az elvégzett szakmai gyakorlatról szóló bizonylatokat.

A folytatásban Iva Biljanski (GFO 2/7) és Leon Đurić (TPA 1/5) zeneszáma következett, majd iskolánk sikeres szavalója, Sofija Marić  (TPA 3/5) előadta Marija Knežević A kartográfia kezdetei című költeményét.

A műsor záróakkordjaként a közönség nagy örömére fellépett a szabadkai Ifjúsági Leánykórus Murényi Mátyás vezényletével.  

Az iskola folyosóin a képzőművészeti technikus szakirány tanulóinak különböző technikákkal készült alkotásai kerültek bemutatásra, az egyik tanteremben pedig az érdeklődők megtekinthették a szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskola által szervezett idei Projekthéten bemutatott innovatív projekteket, a Mobil Trónust, a Nyitott Múzeumot, az Interaktív Emléktárgyat, a Hologramos Bemutatót, a Világító Elméjű Embert, a PET-kertet és az Élőképet.

EnglishHungary