BICIKL JE COOL

Politehnička škola organizovala je nagradni literarni, likovni i foto-konkurs „Bicikl je COOL“ za učenike svih osnovnih škola iz Subotice, koji misle da je vožnja biciklom zdrava i zabavna avantura, a u petak, 9. juna 2017. godine, autorima najboljih i najmaštovitijih radova  dodeljenje su nagrade.

Bicikl je oduvek zaštitni znak subotičkog prašnjavog asfalta i omiljeno sredstvo za prevoz naših mnogobrojnih sugrađana svih uzrasta. Zbog relativno jeftine izrade i dostupnosti, on je danas najrasprostranjenije prevozno sredstvo i pretpostavlja se da danas na svetu postoji preko 1.000.000.000 bicikala.

Ako se vratimo u istoriju, nailazimo na podatak da je bicikl nastao je u Evropi u 19. veku. Otkriće bicikla nije vezano za određenu godinu ili konkretnog izumitelja. Kroz istoriju je bilo više primera vozila pokretanih ljudskom snagom. Osoba koja se spominje kao prvi vozač bicikla je nemački baron Karl fon Drajs, koji je 1817. godine vozio svojevrsni bicikl na guranje. Starlijev model bicikla iz 1885. godine se najčešće smatra prvim modernim biciklom. Daljnje poboljšanje bilo je uvođenje pnemuatskih guma, 1888. godine, koje je uveo Škot Džon Danlop. Od tada se osnovni koncept bicikla nije bitno menjao, osim što su današnji bicikli daleko lakši za upravljanje i sigurniji.

Ove godine obeležava se i nekoliko značajnih jubileja vezanih za vožnju biciklom  na ovim prostorima. Godine 1887. na trkama u Novom Sadu su učestvovali i vozači iz Subotice . Iste godne štampan je i „Velisopedski list“ koji je bio preteča sportske štampe u Srbiji.  Takođe, 1887. se prvi put pojavio bicikl sa istim prednjim i zadnjim točkom. Do tada, vozilo se na biciklima koji su imali veliki prednji  točak prečnika 1,5 metara i mali zadnji prečnika 37,5 centimetra.

Svi ovi razlozi, ali i nešto nešto mnogo više, bili su podsticaj i umetnički izazov za naše učenike kreativce.

Oni su zakotrljali pedale svoje mašte i točkove inspiracije, crtali su, pisali i fotografisali raznolike dvotočkaše, pa je na konkurs pristiglo preko 150 radova u sve tri kategorije iz 12 osnovnih škola, Likovne radionice Crvenog krsta i iz škole domaćina.

REZULTATI KONKURSA BICIKL JE COOL

2. mesto Lili Kuti, 3. c razred, Jovan Jovanović Zmaj, Subotica
  3.   mesto Hargita Sakal, 3. c razred, Jovan Jovanović Zmaj, Subotica
  4.   mesto Valentina Šite, 3. c razred, Jovan Jovanović Zmaj, Subotica

I na kraju, kažu da postoji 30 razloga da vozite bicikl: izaberite neki koji će biti vaš,  družite se sa svojim prijateljem dvotočkašem i osetite vetar na licu i čaroliju u kosi, jer bicikl voli pustolovine i osmehe, lekovit je i s njim zaista možete da se radujete u beskraju zdravlja, slobode i istinske sreće!

I, zato, vozite bicikl ili bajs, pedalajte, verglajte ili terajte biciglu, ali pre svega uživajte! Ništa lepše od toga!

Categories: Uncategorized